کاشان گردی یک روزه
Admin
مدیر سایت نویسنده
1401/02/29

کاشان گردی یک روزه

مقدمه

اطمینان داریم شما هم حداقل یکبار به این موضوع که کاش می شد سفر یک روزه و کوتاهی برای دور شدن از هیاهو زندگی به یک جای باصفا داشت فکر کرده اید. سفر یک روزه علاوه بر خوب کردن حالتان هزینه ای سنگین نیز روی دوش شما نگذاشته و شیرینی این مدل سفرها با خالی نشدن کارت اعتباری به تلخی گزنده تبدیل نمی شود. قبول دارید سفرهای کم هزینه یک روزه می تواند مدت ها روحیه آدم مدت ها بالا و شاد نگه دارد؟ بنابراین با پیشنهاد امروز ما همراه باشید چرا که قصد داریم در این مقاله کوتاه با هم کاشان گردی کرده و لذت ببریم.

درباره کاشان بیشتر بدانیم

کاشان یکی از شهرستان های پرجمعیت استان اصفهان است که با گلاب قمصر و خانه های تاریخی اش معروف شده است کاشان  با جمعیت 305 هزار نفری خود حدود 8000 سال است که رسماً شهر شده است. هر ساله مردم زیادی برای دیدن زیبایی های کاشان و مراسم دلنشین گلاب گیری به این شهر و قمصر سفرکوتاهی دارند. در ادامه به معرفی بخش های پرطرفدار این شهر دوست داشتنی می پردازیم

باغ فین

محال ممکن است نام این باغ و حمام فین که داخل باغ احداث شده است را در کتاب های دوران مدرسه ندیده باشید در غیر این صورت شاگرد درس خوانی نبوده اید. این باغ از بناهای تاریخی و مهم کاشان است که در انتهای خیابان امیر کبیر واقع شده است و به طور معمول از ساعت 9 الی 16 برای بازدید عموم باز است.

باغ فین شاهد وقایع تاریخی بسیاری بوده است که مهم ترین و تلخ ترین آن قتل امیرکبیر عزیز ملت ایران به دست ناصر الدین شاه است. هوای این باغ بسیار مطبوع و معماری آن دیدنی است و پیشنهاد می کنیم حتما در سفر یک روزه خود به کاشان از این باغ بازدید کنید هر چند یادآوری قتل میرزا تقی خان فراهانی در حمام این باغ قلب آدم را فشرده می کند.

خانه طباطبایی ها

این عمارت جزو زیباترین بناهای تاریخی شهر کاشان است که لازم است حتما در لیست بازدید کاشان گردی یک روزه شما قرار بگیرد. مالک این خانه سید جعفر طباطبایی بوده و ساخت این بنا توسط معمار کاشانی و گچ بری و نقاشی بی نظیر آن به دست استاد صنیع الملک انجام شده است. در طراحی و معماری این خانه از نقوش اصیل  فرش ایرانی بهره گرفته شده است و اگر نگاهی به سقف ایوان های این خانه بیاندازید می توانید نقشی از یک فرش ایرانی را مشاهده کنید.

خانه بروجردی ها

داستان ساخت خانه بروجردی ها از یک دلدادگی شروع می شود. آقا سید مهدی بروجردی دلباخته دختر آقا سید جعفر طباطبایی می شود و به خواستگاری این دختر می رود. سید جعفر می گوید اگر دختر مرا میخواهی باید خانه ای هم تراز همین عمارت برای او بسازی  تا ببینیم چند مرده حلاجی( سخن نویسنده) سید مهدی و پدر با پذیرفتن این شرط کلنگ ساخت عمارتی شبیه را در همان نزدیکی می زنند اما از آنجایی که کار ساخت عمارت سالها طول می کشید عروس و داماد زودتر مزدوج شده و به خانه بخت یعنی یکی از سالن های منزل پدر عروس نقل مکان کردند! (به نوعی داماد سرخانه)

با گذشتن هفت سال از شروع ساخت عمارت سید مهدی و عهد و عیال به بخشی از خانه که آماده شده نقل مکان کرده و با چند برابر کردن کارگر و بنا و معمار بالاخره پس از 18 سال کار ساخت بنا به پایان می رسد و اینگونه عشق خود را با تمام توان ثابت کرد (باشد که یاد بگیرید). استادان صنیع الملک و کمال الملک بیست سال از عمر خود را وقف تکمیل این عمارت کرده تا امروزه به عنوان یک شاهکار ایرانی و اسلامی در کاشان بدرخشد.

بازار سنتی کاشان

اگر یک خانم از همراهان شما در این سفر یک روزه به کاشان است فراموش نکنید یکی از جاذبه های سفر برای ایشان می تواند بازار گردی باشد. بنابراین در کنار گشت و گذار در عمارت های تاریخی کاشان و شنیدن قصه هر یک سری به بازار بزرگ و سنتی این شهر بزنید. این بازار به ثبت ملی رسیده است و یکی از محبوب ترین مکان ها برای توریست هایی است که از خارجه به ایران سفر کرده اند

قمصر

اردیبهشت باشد و کاشان گردی یکروزه بروی و سر به قمصر نزنی؟ عمر انسان به فنا می رود اگر یک بار مراسم گلاب گیری قمصر را از نزدیک نبیند. مست عطر گل های محمدی نشده و در نهایت یک لیتر گلاب اعلا دو آتشه قمصر را سوغات نیاورد!

قمصر 27 کیلومتری جنوب کاشان واقع شده است و شما می توانید با صرف زمان کوتاهی از کاشان به قمصر رفته و شاهد این مراسم سنتی و زیبا باشید.

کلام آخر

قبل از شروع این کاشان گردی یک روزه حتما لیستی از مکان هایی که قصد بازدید آن را دارید تهیه کنید تا در طول کاشان گردی وقتتان صرف جست و جو نشده و از سفر نهایت لذت را ببرید. قبل از حرکت از بخش اطلاعات مکان های مورد نظر درباره بلیط ورودی و باز بودن جهت بازدید اطمینان حاصل کنید .

دیدگاه ها

میزان رضایت خود را با امتیاز به ما نشان دهید

comment-image علی جعفرپور
1401/03/10

سفریلو عالیست

sidebar-image
profile-image
مدیر سایت نویسنده

کاشان گردی یک روزه

sidebar-image
profile-image
مدیر سایت نویسنده

راهنمای سفر به کیش و جاذبه های تاریخی کیش

sidebar-image
profile-image
مدیر سایت نویسنده

تاریخچه کیش

sidebar-image
profile-image
مدیر سایت نویسنده

راهنمای سفر به کیش و تفریحات آبی کیش